Følg valgmøder fra din sofa
I morgen inviterer kommune til debat på internettet
Er du en af dem, der har svært ved at komme op af sofaen og af sted til et valgmøde? Så bliv du blot siddende trygt og godt, hvis du bor i Odder.
I morgen aften inviterer Odder Kommune til tre direkte vælgermøder, som alle bliver vist på kommunens hjemmeside.
Her får lokalpolitikerne mulighed for at debattere emner inden for temaerne bosætning og vækst.
- Det er første gang Odder Kommune laver direkte valgmøder på nettet, og vi har fået meget positive tilkendegivelser fra kandidaterne, der her får lov at prøve kræfter med en form, som er meget forskellig fra de traditionelle vælgermøder, hvor der som regel er mere er mere tid til at forklare sig. Vi forventer derfor en frisk og livlig debat, sådan lidt a la "rigtigt tv", siger kommunens informationschef Roald Kramer i en pressemeddelelse.
Hvert valgmøde varer 25 minutter og kan opleves fra tirsdag klokken 19 på Odder NetTV, som kan findes på Odder Kommunes hjemmeside.
Nedenfor kan du se, hvilke politikere, der skal debattere i morgen:
Kl. 19.00-19.25: Valgmøde 1 - Infrastruktur
Venstre (V) - Hans Hammann
Kultur- og Miljølisten (L) - Hanne Broe
Dansk Folkeparti (O) - John Rosenhøj
Socialdemokraterne (A) - Elvin J. Hansen
Enhedslisten (Ø) - Jens Erik Buur
Radikale (B) - Steen Rågård
Jørgensenlisten (J) - Jan Jørgensen
SF (F) - Theis Rubinke Sørensen
Konservative (C) - Niels Rosenberg
Liberal Alliance (I) - Henrik Morbjerg
Kl. 19.40-20.05: Valgmøde 2 - Kultur og Erhverv
Kultur- og Miljølisten (L) - Hanne Broe
SF (F) - Marianne Hundebøll
Venstre (V) - Torben Sørensen
Radikale (B) - Kresten Bjerre
Dansk Folkeparti (O) - John Rosenhøj
Enhedslisten (Ø) - Jens Erik Buur
Konservative (C) - Annette Møller
Jørgensenlisten (J) - Jan Jørgensen
Liberal Alliance (I) - Henrik Morbjerg
Socialdemokraterne (A) - Lars Grønlund
Kl. 20.20-20.45: Valgmøde 3 - Andre initiativer
Dansk Folkeparti (O) - John Rosenhøj
Enhedslisten (Ø) - Anders Munk
Jørgensenlisten (J) - Jan Jørgensen
Venstre (V) - Torben Grangaard
SF (F) - Sanne Rubinke
Konservative (C) - Niels Rosenberg
Socialdemokraterne (A) - Lone Jakobi
Liberal Alliance (I) - Henrik Morbjerg
Kultur- og Miljølisten (L) - Hanne Broe
Radikale (B) - Kresten Bjerre